Book rejse
    • Ankomstdato
    • Hjemrejsedato
    • Vælg rejse
    • Voksne
    • Børn
      Barnets alder på afrejsetidspunkt
      • Alder på barn
      • Alder på barn
      • Alder på barn
      • Alder på barn
      • Alder på barn
      • Alder på barn
      • Alder på barn
      • Alder på barn
      • Alder på barn
      • Alder på barn
    • Værelser

Rejs med bus

Bestil plads på en af vores busrejser til Disneyland® Paris, hvor ferien starter allerede fra det øjeblik i står på bussen i Danmark.

Deltag i Magic Tours' børnevenlige busrejser, hvor det er muligt at have et helt ophold på magisk temahotel i Disneyland® Paris, eller benyt muligheden for at kombinere jeres ophold i Disneyland® Paris, med et par overnatninger på Hotel Mondial, et dejligt centralt beliggende turistklassehotel i centrum af Paris. Ved Combi turen foregår de to første nætter på Hotel Mondial i Paris, hvorefter i på afrejsedagen vil blive hentet af vores bus tidligt om morgenen og transporteret til det valgte Disney hotel, hvor de resterende to nætter tilbringes. 

Vores busrejser er nemme, bekvemme og børnevenlige dør-til-dør-turer i veludstyrede langtursbusser med komfortable sæder. Der er indlagt spisepauser og shopping ved grænsen på udrejsen, der er film på skærmene og hyggelige rejsefæller med samme mål. En del af turen køres om natten, og da det ikke er tilladt at benytte sovebusser gennem Tyskland, kører vi hos Magic Tours med nyere langtursbusser, forsynet med sikkerhedsseler, toilet og komfortable sæder, hvor der er gode muligheder for både at få et hvil eller sove, så man er udhvilet ved ankomst til Paris og Disneyland® Paris. På både ud- og hjemrejsen holdes ind for morgenmad på morgenmadsrestaurant langs motorvejen (ikke inkluderet i prisen).

Busrejserne køres på udvalgte datoer, for det meste omkring skolernes ferieperioder. Ankomsten til Disneyland® Paris er ca. kl. 09:30, og hjemrejsen mellem kl. 18:00 - 19:00 således, at både ankomst- og hjemrejsedagen kan bruges til masser af magiske oplevelser. Bussen kører til og fra alle Disney hotellerne, hvor man får information om indkvarteringen. Busrejserne er derfor velegnede til dig, som ønsker lidt ekstra service undervejs og vil have ferien og transporten planlagt.

Magic Tours tilbyder gratis tilslutning med tog fra Sjælland, Lolland og Falster til Fredericia banegård, hvorfra bussen bl.a. afgår. Forhør nærmere om denne mulighed, ved bestilling af opholdet. 

Opsamlingsplan på vores busrejser

Opsamling Afrejse Hjemkomst
Aalborg, afk. 26, P-plads Th. Saursvej 13.30 13.00
Haverslev, afk. 33, V/Shell 14.00 12.30
Randershallen, Fyensgade 14.30 12.00
Aarhus, ved musikhuset 15.15 11.15
Skanderborg, Banegården 15.35 10.45
Horsens, Afk. 56, Q8 tank V/rundkørsel 16.00 10.30
Vejle, Papuga Bus, Lundahl Nielsensvej 1 16.30 10.00
Fredericia, Banegården V/Indgang VEST 17.00 09.30
Kolding, Q8 tank V/Bramdrupdam 17.30 09.00
Rødekro, Afk 70 V/Shell tank 18.00 08.30
Padborg, OK Truckcenter, Lejrvejen 12 18.30 08.00
Otto Duborg, Grænsekiosken 19.30 07.00

Ændringer i tidsplanen kan forekomme

 

FORKÆL EN DU HOLDER AF MED ET GAVEKORT

Ønsker du at give en rejse til Disneyland® Paris i gave til en du holder af, men kender endnu ikke detaljerne for rejsen? Så er det muligt at købe et gavekort til Magic Tours. Gavekortet kan benyttes til rejser til Disneyland® Paris eller til entrebilletter uden ophold.